• Enviroprojekt 2014

• Názov projektu: Ekostrojár

1. Cieľ projektu:

Dať do pozornosti študentov problematiku životného prostredia, poznať a chápať vzťah človek – príroda.  Metódou hľadania informácií a spoznávania okolitého prírodného prostredia, získavania a spracovávania informácií aktívne zapojiť študentov do procesu   utvárania postojov v rámci environmentálnej výchovy a vzdelávania. Zároveň chceme rozvíjať zručnosti študentov pri riešení problémov, plánovaní a prezentácii projektov, formovať správny názor na environmentálne problémy.

Strategické ciele projektu:

• aktívna účasť študentov na spoznávaní okolia k danej problematike

• prehĺbiť poznatky o alternatívnych zdrojoch energie a chápať význam racionálnych postojov

• zapojiť študentov do vlastnej tvorby ústnych a písomných prezentácií

• zorganizovať súťaž na tému „Alternatívne zdroje energie“ -prebieha celoročne

• pripraviť výstavné panely v ekoučebni a priestoroch školy

• projektovo zamerať výchovno-vzdelávaciu prácu k rozvoju osobnosti žiaka

• analyzovať a interpretovať informácie o životnom prostredí

• rozvíjať spolupráce s ďalšími školami v regióne

Cieľové skupiny a lokalizácia projektu:

V rámci environmentálnych projektov chceme spolupracovať s/so:

• žiakmi stredných škôl v regióne

• Občianskym združením VROM – podieľa sa na spolufinancovaní projektov

2. Charakteristika projektu

• popis projektu

Projekt vychádza z požiadaviek osnov environmentálnej výchovy na stredných školách, pričom sa zameriava na oblasť využívania alternatívnych zdrojov energie. Spracovanie  informácií vo forme seminárnych prác, prezentácií v písomnej a elektronickej podobe  majú priblížiť študentom aktuálny stav v danej problematike. Práce študentov chceme zverejniť na webovej stránke školy.

Projektom chceme nadviazať na činnosť a úspech študentov SOŠ strojníckej Skalica v projekte „PLAY ENERGY“( Enel-Slovenské elektrárne ) a ENERSOL v posledných ročníkoch súťaží a rozvíjať ich záujem o danú problematiku.

Environmentálna výchova sleduje problematiku obnoviteľných a neobnoviteľných zdrojov energie, pričom poukazuje na problémy našej planéty. Aj my sme sa zodpovedne postavili k danej téme. Našou úlohou je oboznámiť študentov a zvýšiť ich záujem o aktuálny stav v našom regióne, preskúmať okolie. Zároveň chceme preskúmať mieru využívania alternatívnych zdrojov, ich pozitíva a negatíva vo vzťahu k životnému prostrediu.

• výstupy projektu

Prostriedky (aktivity) na dosiahnutie cieľa:

• zostavenie harmonogramu projektovej práce

• oslovenie ďalších škôl a zariadení v regióne

• príprava panelov a priestorov na prezentáciu súťažných prác

• zorganizovanie náučnej prednášky pre žiakov

• vydanie letáku o projektovej práci študentov

• výstava súťažných prác v ekoučebni

• rozšírenie knižného fondu

• spracovanie vlastnej dokumentácie z terénu

Kvalitatívne výstupy projektu:

• uvedomiť si význam vzťahu medzi človekom a okolitým prostredím